Pes v zubech pily času

úterý 8. duben 2008 09:20

Poté, co se nám pomocí pastí, jedu a zbraní podařilo téměř vyhubit vlky, objevují se silné tendence vyhubit i psy, a to pomocí paragrafů a správních řízení.
Opět se totiž objevil návrh na korigování, ba zákaz soukromého chovu a držení psů tzv. bojových plemen, což by doslova znamenalo jejich likvidaci.
Mnozí poslanci se vyznačují diletantismem v mnoha oblastech, což dosvědčuje zejména úroveň zákonů, které schvalují. Navíc to, jak se u nás zachází se zákony, vede k absurdním snahám zavádět nové a nové předpisy a v této džungli se pak vyzná jen málokdo, vyzná se v ní jen bojový rafan plemene homo politicus.

Současná politická scéna je tak nějak nalevačku, premiéru Topolánkovi dle jeho slov "plijou do ksichtu" odbory, Jiřího Čunka čeká prověrka rodinného majetku, ministr Schwarzenberg má vrásky z Čunkova auditu neauditu, lidovec Kalousek vymýšlí formu reformy, která by chudým ještě víc vzala a bohatým ještě víc dala, již tisíce pacientů podaly stížnost na lékaře za to, že od nich vybírají poplatky i za vydýchaný vzduch v čekárnách...
Voliči jsou nervózní a napružení, a tak je třeba pootevřít ventil, aby vyšuměli a nedostali chuť si taky plivnout. Nebo bohatým brát. Nebo přestat platit poplatky za něco, co už si platí v daních.
Když plebsu snižujeme dávky chleba, o to více mu musíme dát her! platí odnepaměti. Chlebem není míněno jen hmotné zabezpečení, ale i duchovní hodnoty, ano, ty jsou v naší společnosti též na vyhynutí.
Sláva! Starce pokousal pes! Nebyl to lecjaký vořech, byl to lidožravý PITBULL! A toho pitbulla nevlastní jakási nudná mzdová účetní, matka od rodiny, nekuřačka a abstinentka, vynikající kuchařka - jo a taky tam napište, že ráda pracuji na zahrádce a čtu hyste... historické romány! -, ne, toho pitbulla dle médií vlastní zkažená mládež, dvojka narkomanů a delikventů a bezdomovců! No fuj!
Moje No fuj! nepatří dvěma mladým lidem, ale společnosti, která nemá řádnou sociální záchrannou síť, která by lidi v nouzi podržela, aby se z nich nestávali narkomani a delikventi a bezdomovci. No fuj!
Poslanec Tejc měl ale kliku, co? Doposud se zabýval prkotinama, ňafal jak mladý, zpovykaný psík, a najednou Kousho! a má případ velký jak Brno, už o něm lidi mluví, už to nevypadá, že nebere svůj plat zadarmo!
Chceš-li se bezproblémově zviditelnit, vem to přes psy, protože část voličů psy miluje a část nenávidí, nikdo nebude lhostejný!
Všechno v kauze Pitbull štimuje jak ulité: psa bojového plemene vlastní lidi žijící dle médií na okraji společnosti! No, možná by přece jen bylo mediálně zajímavější, kdyby ten čokl nerafl důchodce, nýbrž blonďatou modrookou holčičku. Důchodci až tak moc za srdce neberou, naopak, ti už dlouho prudí slušné, protože pracující lidi svým věčným remcáním a nostalgií po zlatých starých časech, a taky chtějí neustále valorizovat důchody, ačkoli státu nepřispívaj ani za mák a svými zaraženými prdy odstřelují zdravotní pojištovny. (Autorka je stařena v předdůchodovém věku a výše uvedené hlášky, které vás oprávněně pobouřily, posbírala na netu...)
Poslanec Tejc, jsa Brňák, se zeptá jaký názor na tuto problematiku má znalkyně psů - vedoucí kynologického klubu paní Hana Rajtšlegrová z Blanska, kterou má po ruce. Paní je to velmi agilní, neb cvičí s psíky agility, paní psům bojových plemen rozumí, vždyť chová osmikilové bedlington teriéry!
Chov psů je podnikání jako každé jiné, výcvik psů je podnikání jako každé jiné. Kdo se v kynologii nějakou dobu pohybuje, zná obrovskou řevnivost a rivalitu mezi chovateli psů a výcvikáři, vždyť jde o byznys a o peníze. Tudíž ho nepřekvapí, že ambiciózní kynoložka tvrdí mladému ambicióznímu poslanci muziku. I já paní Hanu Rajtšlegrovou chápu: když ze zákona zatrhnou tipec nezodpovědným chovatelům psích bestií a mamutů, uvolní se trh pro zodpovědné chovatele plemínek typu tátokoukejkamšlapeš.
Návrhy poslance Jeronýma Tejce jsou stejně účelové, jako byly svého času účelové návrhy poslance Kořistky. Jednak tzv. bojová plemena neexistují, jednak velikost psa a jeho hmotnost či jiné fyzické atributy nevypovídají zbla o jeho potenciální nebezpečnosti. Naopak, většina psů velkých a olbřímých plemen jsou nebetyční moulové, trpěliví dobráci, ideální parťáci do rodin s dětmi.
S plemeny psů, která poslanec Tejc jen tak, aby řeč nestála, jmenoval - rotvajler, dobrman - jsou v celé Evropě nejmenší problémy, počet jimi pokousaných lidí je za dlouhá desetiletí mizivý. Větší hloupost by snad už pan Tejc jedině řekl, kdyby mezi tzv. bojová plemena, která ohrožují českou populaci, zařadil dogu baskervillskou!
Zdali se ze psa stane sociální tvor a přátelský člen rodiny, nebo potenciální nebezpečí, nezáleží na plemeni a už vůbec ne na kohoutkové výšce.
Pes dokáže plně rozvinout své kladné a žádoucí vlastnosti pouze v tom případě, je-li chován a držen ve správných podmínkách, tedy tak, jak to odpovídá jeho živočišnému druhu. K tomu patří nejen vhodná výživa a nutný pohyb, ale i uspokojování jeho sociálních potřeb smečkového zvířete. Pouze ten, kdo své štěně a mladého psa vychovává v souladu se základními pravidly výchovy, může očekávat, že bude mít socializovaného, psychicky zdravého a spolehlivého partnera, jehož reakce budou vždy čitelné a předvídatelné, protože budou - psí.
K většině pokousání psem došlo z důvodů, kdy pes jednal jen a jen dle své přirozenosti, tj. kdy jednal jako bdělý hlídač a neohrožený obránce. Ve většině případů tedy neselhal pes, ale člověk.
Cizí lidé bývají pokousáni po vniknutí na teritorium psa (páníčkova zahrada, byt či dům), kde nemají co pohledávat, při ohrožování či napadení některého člena rodinné smečky, což je v každé civilizované společnosti trestný čin.
K pokousání psem též dochází při nabuzení loveckého instinktu, protože chování psa je přes dlouhý proces domestikace stále korigováno instinkty.
Psi odjakživa se zuřivým štěkotem pronásledují kolaře, motorkáře a kondiční běžce, protože pro ně představují pohyblivý cíl, a tudíž lovnou zvěř.
Jedna příručka k výcviku služebních psů z první republiky mě velmi potěšila tím, že přinesla nejen návod, jak psa s nadmíru vyvinutým loveckým instinktem oučinně zbavit puzení pronásledovat gentlemana jedoucího na bicyklu a natrhnout mu pumpky, ale i návod, jak se mají "lovení" lidé správně chovat, aby nedošli (přílišné) úhony.
Myslím si, že by psi normálních lidí neměli být cvičeni bývalými vojáky, policisty a ideovými pohrobky komunistického Svazarmu na obranu a kousání, ale k tomu, jak býti bezpečnými a příjemnými společníky.
Když už chce pan poslanec Tejc navrhnout nějaký smysluplný zákon, tak takový, aby psi "civilů" nesměli být cvičeni na obranu, na obranu nechť se cvičí pouze psi služební! Majetek a životy občanů má bránit dobře vycvičená policie, nikoli špatně vycvičení psi!
Návrh pana poslance, aby město (obec) schvalovalo, zdali ten či onen občan může držet psa toho či onoho plemene, mě přiměl k hlubokému zamyšlení.
Schvalovací proceduru si představuji takto: stát mi pořídí dalšího úředníka a já si zakoupím kolek (další daň) a sepíši poníženou supliku. Přiložím výpis z rejstříku trestů a konstruktivní životopis, to, že jsem příčetná, mi dosvědčí muž, a to, že jsem plnoletá, pozná i státní zaměstnanec. Úředník nahlédne do mého kádrového materiálu, v kterém stojí, že "netleskám na schůzích" a "mám manýry žurnalisty". Pak, pokud mu nešoupnu obálku, nebo na mě bude mít pifku kvůli tomu, že se ráno pohádal s tchyní, rozhodne, že nejsem způsobilá držet psa "bojového" plemene a že jsem povinna nosit náhubek.
Může se stát, že úředník mi povolí zakoupiti si za své poctivě vydělané peníze štěně, veden toužebným přáním, že mě čokl sežere a bude ode mne klid. Za rok, rok a půl si mě pozve, abychom mu předvedli, jak jsme vycvičení. Když jsem studovala německé testy, obestíraly mě mrákoty, protože něco tak stupidního, psí přirozenosti odporujícího a hrdost nejenom psa, ale i jeho majitele ponižujícího může vymyslet jen byrokrat nenávidějící nejenom psy, ale vše živé.
Jaký etolog by musil být úředník, aby správně posoudil, chová-li se pes přiměřeně svému plemeni? Vdyť jinak bude reagovat na ten samý test boxer, jinak dobrman, jinak brazilská fila, jinak kavkazan, jinak středoasijec, jinak ridgeback... Všechna plemena nelze prubovat podle jednoho mustru, různá plemena také psychicky dospívají v různou dobu věku, jestli toto znalkyně kynoložka pí Rajtšlegrová neví, měla by se jít živit něčím jiným, něčím, při čem nenadělá škodu na psí, a potažmo i na lidské duši.
Když pes zkoušky neudělá, tak ho dají do útulku? Současné útulky praskají ve švech! Utratí ho? V Česku chtějí uzákonit psí holocaust?
Jeden arogantní úředník v obci by měl rozhodovat, jestli si mohu koupit psa a jakého, bude rozhodovat, jestli můj pes bude žít, či nikoli? Hrůza pomyslet!
Schválení tohoto návrhu by pouze přispělo k prohloubení korupce, k šikanování a k vydírání občanů, k ničemu jinému. Návrhy poslance Tejce a přizvukující rádobymoudré hlášky pí Rajtšlegrové v duchu nejdříve by si měli lidi pořídit malého pejsánečka, kterého zvládnou, teprve pak velkého psa, kterého chtějí, mi připomínají praktiky totality, zas nám někdo hodlá nařizovat, co smíme a co nesmíme, zas nás chtějí mentorovat a praktikovat na nás psychologický teror, abychom byli pokorní a poslušní! Že přeháním? Nikoli! Když si pořídím štěně, nevím jak vy, ale já se rok a půl budu nervovat, jestli můj pes, pastevec, který respektuje jen svého pána, si nechá cvaknout u čenichu zapalovačem predátora, který smrdí razítkem!
Myslím si, že kdyby byla uzákoněna povinnost čipování všech psů, bezstarostnost některých týpků při venčení svých volně pobíhajících psů bez náhubku by se rapidně snížila.
Dále by se měl změnit přístup policie při vyšetřování případů napadení psem, zhusta policie nekvalifikuje odpovědnost majitele ani jako nedbalostní trestní čin, ani jako přestupek proti veřejnému pořádku, nýbrž záležitost odloží.
Ani já nechci, aby mé dítě na veřejném prostranství beztrestně pokousal pes, ale nechci, aby byl trestán pes, nýbrž jeho majitel! Stejně tak nechci, aby když vnikne do mého bytu (domu, zahrady) cizí člověk a můj pes ho pokouše, aby byl trestán můj pes, nýbrž vetřelec (zloděj, násilník či drzý blbec, který ignoruje institut soukromého pozemku a cizího majetku).
Tak, jak se učíme pravidlům společenského chování či pravidlům silničního provozu, měli bychom se učit pravidlům správného kontaktu s rodinným a zejména pak s cizím psem. Učit by se tomu měly děti formou hry už ve školce a pak ve škole, protože škoda každého dětského a psího života. Jestli by se mělo něco uzákonit, tak by to měl být školní kurs citlivého přístupu k živým tvorům, zejména pak k domácím zvířatům.
Pes patří k člověku už pomalu patnáct tisíc let. Každý rok vyhyne spousta živočišných, rostlinných a jiných druhů živé přírody. Uměle vyvolávané nepřátelství vůči psovi je jedním ze zubů pily, jíž si lidstvo pod sebou podřezává větev stromu života, aby se nakonec spolu s ní zřítilo do hlubin nicoty.
Jakmile člověk přijde o psa, přestane být člověkem.


Dr. Irena Sehnerová, autorka dvaceti knih o velkých a olbřímích plemenech molossoidních psů

Irena Sehnerová

Irena Sehnerová

Irena Sehnerová

Drobné skici z maloměsta:

Jsem nezávislá spisovatelka na volné noze.
Nebyla jsem, nejsem a nehodlám býti členkou ani příznivkyní žádné politické strany ani žádného politického -ismu...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené stránky